wtorek, 15 marca 2016

Wydarzenie: Whomanikon 2016

Dwunastego marca, w sobotni dzień deszczowy, do Krakowa tłumnie zjechali się krajowi Whovianie w liczbie ponad pięciuset, jak podają organizatorzy. Z różnych stron kraju, z bliska i z… cóż, daleka ;) Przybyli, zobaczyli i świetnie się bawili. Na pierwszym poświęconym Doktorowi Who konwencie zwanym Whomanikon.

Za użyczenie fotek dziękuje niezawodnej Astroni oraz wszystkim innym ich twórcom – jeśli wykorzystuję czyjeś dzieło bezprawnie, dajcie znać, a usunę w trymiga.


Impreza odbyła się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i była zorganizowana znakomicie – mimo tłumów akredytacja szła sprawnie, ekipa pomagała prelegentom przy ewentualnych problemach technicznych a nawet, co ciekawe, do budynku przywleczono model Tardis naturalnych rozmiarów.
Raz jeszcze podziękowania dla pani ze zdjęcia za fotki. Nawiasem mówiąc, czy kij był wzmocniony Ręką Omegi? :)


 Owa Tardis wrażenie robiła niemałe, i słusznie, choć mi się bardziej podobała ta :)Zaletą była także duża różnorodność prelekcji: miałeś/aś ochotę posłuchać o regeneracji od strony naukowej? Była taka możliwość dzięki pani Katarzynie Nowackiej. A może bardziej ciekawiła Cię historia Daleków? O tym z fasonem opowiadały panie Agata Kiełtyka i Anna Saletra. Ja również dołożyłem maluśką cegiełkę w krótkiej i zabawnej gadce o Valeyardzie. Oczywiście była też masa innych: analiza odcinków historycznych pani Aleksandry Klęczar, pogadanka o dwuczęściówce zygońskiej z ostatniej serii jako metaforze problemów z uchodźcami autorstwa pana Michała Zabdyr-Jamróza, i wiele, wiele innych.
Oczywiście prelekcje to nie wszystko, co oferował Whomanikon: można było także zagrać w zabawne, drużynowe kalambury czy wziąć udział w konkursie wiedzy, a podczas wieczornej części imprezy rozstrzygnięto konkurs na najlepsze przebranie. Czwarte miejsce zajęła pani przebrana za River Song, a trzeci był Ood.
Na drugim miejscu podium znalazła się najmłodsza chyba uczestniczka imprezy, przebrana za Daleka. Na wspomnianej już prelekcji właśnie o puszkach ze Skaro mała robiła niezłą furorę krzycząc parokrotnie „Exterminate!”.
Zwyciężczynią konkursu była natomiast, co nikogo ani trochę nie zdziwiło, pani przebrana za Płaczącego Anioła. Pełny szacun.


Były także panele dyskusyjne: jeden poświęcony Chrisowi Chibnallowi, który za dwa lata przejmie stołek mega-nad-szefa DW z rąk pana Moffata, a drugi na temat rozszerzonego uniwersum DW – słuchowisk, książek, komiksów itp. Brałem udział w tym ostatnim i moje wrażenia są takie: z innymi jego uczestnikami - paniami Katarzyna Nowacką, Mają Białek, Aleksandrą Klęczar i panem Piotrem Manderą - mógłbym rozmawiać o rozszerzonym uniwersum nawet i cały dzień :)Tytułem zakończenia: ze swojej strony, strony człowieka będącego na konwencie po raz pierwszy, chciałbym podziękować. Podziękować współuczestnikom za świetną atmosferę i miłe rozmowy, które z nimi odbyłem. Podziękować organizatorom, za ich wzorową pracę. Podziękować też Karolinie i Marcinowi, dzięki którym nie musiałem pędzić jak głupi z busa i na busa. Słowem: wszystkim.

SPLENDID FELLOWS, ALL OF YOU

3 komentarze:

 1. Ręką Omegi? Ależ! Omega nie ma rąk, podobnie jak Alpha i Epsilon XD

  Zgadzam się, prelekcja o Valeyardzie ciekawa, dowcipna i pełna kanonowych rozgałęzień. Nikt inny nie byłby w stanie urządzić takiej analizy.

  Sama relacja doprawdy urocza, no i dzięki za umieszczenie zdjęcia ze mną na samej górze (ty lizusie :D ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Omega nie ma głowy, sweetie, ręce jak najbardziej ;) Zresztą kije ładowała nie taka dosłowna wersja jego łapska: https://en.wikipedia.org/wiki/Hand_of_Omega

   Usuń
 2. No to ja ci się odwdzięczę tym http://off.wikia.com/wiki/Add-Ons :D Może teraz cię nawet rozśmieszy ten żart.

  OdpowiedzUsuń

Podobało Ci się? Masz jakieś uwagi? Poświęć chwilkę na skomentowanie mojej radosnej twórczości :)